انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم

نویسنده: برنارد مار

By: Bernard Marr

ترجمه و اقتباس: آرش قنبری

دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب

تکنولوژیکه صنعت بازاریابی را برای همیشه تغییر خواهند داد 

ما در روند تغییرات دگرگون کننده ای هستیم که صنایع و تجارت ها را به روش های مختلفی تغییر میدهند که با نام «انقلاب صنعتی ۴ » شناخته میشود. این انقلاب همانند ۳ انقلاب صنعتی قبلی که تجربه کرده ایم ، عامل دگرگونی عظیمی در روند کار جهان و نحوه کسب وکار ما خواهد بود. در دهه 1770 ، اولین انقلاب صنعتی در مکانیزاسیون مؤثر بود. صد سال بعد ، انقلاب دوم صنعتی خطوط برق ، تولید انبوه و مونتاژ را به ارمغان آورد. این سومین انقلاب صنعتی بود که رایانه ها و اتوماسیون را معرفی کرد. همانطور که بیشتر به درون انقلاب صنعتی 4 سیر می کنیم ، کارخانه های هوشمند ، ماشین های متصل و روبات های هوشمند نه تنها در حال تغییر مکان های فیزیکی کاری ما هستند بلکه عملکردهای حرفه ای مانند بازاریابی را نیز، تغییر میدهند.

از منظر بازاریابی ، چهار تحول مهم فناوری وجود دارد که زیربنای تغییرات هستند. که عبارتند از:

-داده های بزرگ 1

امروزه، روند رشد بی سابقه ای از لحاظ حجم و مقادیر داده ها در حال انجام است. در حقیقت، 90 درصد از کل داده های جهان در چند سال گذشته تولید شده است. داده های بزرگ می توانند برای تجارت ارزشمند باشند. ما در حال حاضر حدود 30 زتا بایت(Zettabyte) داده در جهان داریم (ما در هر دقیقه داده های بیشتری را از تلویزیون نگاه کردن و سایر دستگاههای متصل ایجاد می کنیم). زتابایت باعلامت اختصاری ZB ، یکای اطلاعات و ذخیره سازی در رایانه است. این واژه از پسوند زتا و کلمه بایت تشکیل شده است. هر زتا بایت معادل 1021 بایت در سیستم ده دهی و یا230 ˟ 1012بیت می­باشد. پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2025 به 175 زتابایت برسد. در این حین که شور و علاقه درباره ی تولید و ذخیره داده های بزرگ زیاد است، شکی نیست که این اشتیاق قابل توجیه است. نه تنها می توانیم اطلاعات مهم را از داده هایی که هر لحظه ایجاد می شود استخراج کنیم، بلکه اکنون شاهد یادگیری ماشینی هستیم که این امر می تواند تجزیه و تحلیل و بینش حاصل از داده ها را تسریع کند تا استفاده ازآن اطلاعات را در محیط کسب و کار عملی سازد.

- دستگاه های هوشمند2

روند گسترده دیگر در حال حاضر، افزایش تعداد دستگاههای متصل هوشمند است که ما آنها را اینترنت اشیا یا آی او تی( IOT) می نامیم. این دستگاه ها به ما این امکان را می دهند که اطلاعات مورد نیاز را تقریباً در مورد هر چیزی که بخواهیم، جمع آوری کنیم. برای بازاریاب ها ، میزان داده هایی که می توانیم درباره مشتریان و رفتارهای آنها جمع آوری کنیم ، بی مانند است.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی- 3

هوش مصنوعی یا ای آی (AI) و یادگیری ماشینی فناوری هایی هستند که از پردازش داده های پرکاربرد ما برای تقویت انقلاب اطلاعات استفاده می کنند. هوش ماشینی، از بسیاری جهات ، از هوش انسانی فراتر می رود. بسیاری از جنبه های زندگی روزمره ما اکنون تحت تأثیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی قرار گرفته اند.

واقعیت مجازی، واقیعت افزودنی و واقعیت مختلط- 4

در کنار واقعیت مجازی که کاربران را در یک دنیای مجازی و واقعیت افزوده کاملاً غوطه ور می کند ونیز اشیاء دیجیتالی را در دنیای واقعی قرار می دهد ، واقعیت مختلط نوآوری دیگری است که دارای کاربردهای گسترده ای برای بازاریابی است و روش های کاملاً جدیدی را برای مداخله مشتری و چشم اندازی نوین فراهم می کند. واقعیت مختلط واقعیت افزوده را به سطح دیگری می رساند و به کاربران امکان می دهد تا اشیاء دیجیتالی را مورد استفاده قرار دهند.

هنگامی که بازاریابان از این فناوری ها استفاده می کنند ، آنها می توانند امکانات ذیل را بدست آورده و از آنها سودبجویند تا عملکرد بهتری داشته باشند، این قابلیتها عبارتنداز:

افزایش بینش مشتری -1-4

تیم های بازاریابی از شرکت هایی مانند دیزنی ، فیس بوک و نتفلیکس از داده های بزرگ ، دستگاه های هوشمند ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و واقعیت مجازی ، واقیعت افزودنی و واقیعت مختلط برای درک مشتریان وتحلیل رفتار مشتری در سطح بی سابقه ای استفاده میکنند. دیزنی همیشه یک مبتکر فناوری بوده است و امروزه از مجیک بند(Magic Band) و داده هایی که تولید می کند برای پیشبرد تجربه مشتری خود به سطح جدیدی استفاده می کند. مجیک بند: دستبند های پلاستیکی شبیه ساعت مچی هستند که مشتریان پارکهای تفریحی دیزنی در هنگام ورود به هر کدام از مجموعه ها آن را دریافت کرده و به دست خود می بندند و به صورت خودکار، هوشمند و رایانه ای، تفریحات، خرید ها و هر نوع فعالیت آنها به مرکز رایانه ای قابل تحلیل دیزنی ارسال می شود. فیس بوک از هوش مصنوعی و به طور خاص از یادگیری عمیق استفاده می کند تا واقعاً آنچه کاربران اطلاعات علاقه مند به دیدن و بررسی و گشت و گذار اینترنتی و به هر نحوی علاقمندی شخصی و حرفه ای خود هستند را، بشناسد. هوش مصنوعی و داده ها همچنین ازابزارهای مورد استفاده در دست مدیران ارشد شرکت نتفلیکس برای درک بهتر مصرف کنندگان آنها (چیزی که ما در حال تماشا ، مرور وبررسی هستیم) در هسته اصلی استراتژی تجاری شرکت هستند.

- تولید نسخه کپی بازاریابی خودکار و ابزارهای نوین بازاریابی هوش مصنوعی2-4

محتوای بازاریابی که قبلاً توسط سازندگان محتوا تهیه می شد ، اکنون می تواند در نتیجه پیشرفت در تولید زبان طبیعی شبه دیجیتال، توسط دستگاه های کامپیوتری و روند های پیشرفته هوش مصنوعی رایانه ای تهیه شود. Alibabaسایت پرکاربرد رایانه ای چینی برای خرده فروشی، برای نوشتن توضیحات محصول و سایر نسخه های بازاریابی ، به ماشین آلات متکی است. سامسونگ که قدم به قدم اتوماسیون بازاریابی را بیشتر در دستورکار خود قرار می دهد ، انسانهای مصنوعی را معرفی کرده که مانند یک انسان واقعی کار می کنند و برای بازاریابی محصولات و خدمات در همه روزهای هفته و همه ی ساعات شبانه روز استفاده می شوند.

4-3- سفارشی سازی نیاز هرمشتری و سرعت عمل فوق العاده

هنگامی که شرکت ها آنچه را که می خواهند در لحظه و مکان دقیق و مناسب می توانند به مشتری ارائه دهند، از سطح رقابت فعلی بالاتر می روند. شرکت هایی که در این امر موفق هستند ، از جدیدترین فناوری استفاده می کنند تا از لحظات خیلی کوتاه نیز در زندگی مشتری استفاده کنند. این دسترسی مستقیم دیجیتال به مشتریان است که امکان این سفارشی سازی فوق العاده را به صورت کاملاً اختصاصی برای هرمشتری در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم می کند.

تعامل واقعیت گسترده-4-4

سالها پیش اگر به کسی می­گفتید تصور کنید بدون توجه به مکانی که در آن قرار دارید ، سعی دارید خرید کنیدشاید امری غیر ممکن بود ولی امروزه دیگر نیازی نیست که شما رویاپردازی کنید زیرا واقعیت گسترده شامل واقیعت مجازی، واقیعت افزودنی و واقیعت مختلط روز به روز در حال گسترش بوده و در حال حاضر در حال کار است تا مشتری تجربه بهتری را احساس کند. در حال حاضر رولکس به مشتریان اجازه می دهد تا از طریق یک اپلیکیشن، ساعتهای مچی را امتحان کنند تا ببینند که چگونه مدل های مختلف ( از طریق یک برنامه واقعیت افزوده )، روی مچ دستشان، خودشان را بهتر و راحتتر نشان میدهند. این به تنهایی باعث فروش آنلاین بیشتر می شود. در یک روش مشابه ، پورشه برنامه ای دارد که به مشتری اجازه می دهد ماشین رؤیایی خود را در سه بعد از جمله رنگ و جلوه های واقع بینانه پیکربندی کرده و آن را در یک محیط واقعی مانند جاده یا گاراژ خود قرار دهد. باپیشرفت انقلاب صنعتی چهارم ، قابلیت های دیگری نیز وجود خواهد داشت که بخش های بازاریابی کشف و پیاده سازی می کنند. این روندهای فن آوری به شرکتها کمک می کند تا در مورد مشتریانی که در خدمتشان هستند و همچنین چگونگی دستیابی به آنها، به جایی که می خواهند برسند و از انتظارات مشتری فراتر روند.

درباره برنارد مار

برنارد مار یک نویسنده موفق کتابهای پرفروش بین المللی ، سخنران اصلی محبوب ، آینده نگر و مشاور استراتژیک تجارت و فناوری در دولت ها و شرکت ها است. او به سازمانها کمک می کند تا عملکرد تجاری خود را بهبود ببخشند ، از اطلاعات هوشمند تر استفاده کنند و پیامدهای فن آوری های جدید مانند هوش مصنوعی، داده های بزرگ ، و اینترنت اشیا را درک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هوش مصنوعی و سایر روندهای فناوری ، به کتاب جدید فناوری های روندهای کار نوشته برنارد مار مراجعه کنید: نام کتاب 25 فناوری که در حال جلو بردن انقلاب صنعتی چهارم هستند». که هم اکنون به صورت On line نسخه انگلیسی اصلی آن، قابل سفارش است.